Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

ACCA – Największa międzynarodowa organizacja zrzeszająca finansistów ma już 120 lat

ACCA, jedna z największych organizacji zrzeszających specjalistów ds. finansów i rachunkowości na świecie, obchodzi 120-lecie istnienia oraz 20-lecie obecności w Polsce. Jak na przestrzeni lat zmieniała się branża finansowa w Polsce?
Kategoria: Wiadomości
27.11.2024

ACCA: Association of Chartered Certified Accountants – organizacja założona w 1904 roku w Wielkiej Brytanii – obecnie liczy ponad 250 tysięcy członków i członkiń na całym świecie oraz ponad 540 tysięcy osób w procesie zdobywania kwalifikacji, czyli na drodze do członkostwa. W Polsce zrzesza 2300 członków, a kolejne 4700 osób przygotowuje się do uzyskania tej prestiżowej kwalifikacji. Do jej uzyskania dążą osoby, które chcą rozwijać karierę w obszarze finansów, a także na stanowiskach kierowniczych w strukturach korporacyjnych- organizacja współpracuje z ok. 8500 pracodawcami na całym świecie. W Polsce kwalifikacja ta stanowi również jeden z wymogów umożliwiających zasiadanie w radach nadzorczych spółek. ACCA jest organizacją non-profit, której celem nie jest zysk, lecz promowanie wysokich standardów zawodowych oraz etycznych wśród osób odpowiedzialnych za finanse firm.

Historia ACCA

Początki ACCA sięgają 1904 roku, kiedy w Londynie powstała ośmioosobowa organizacja zrzeszająca księgowych, których misją stało się podnoszenie standardów zawodu oraz umożliwienie szerokiej dostępności do profesji. Już pięć lat później w jej struktury wstąpiła pierwsza kobieta – Ethel Ayres Purdie, właścicielka firmy księgowej wspierającej kobiece biznesy oraz organizacje sufrażystek. Jej działalność otworzyła drogę do kariery zawodowej wielu kobiet i przyczyniła się do zwiększenia inkluzywności w sektorze finansowym. Warto podkreślić, że prawa wyborcze kobiety w Wielkiej Brytanii uzyskały dopiero 19 lat później. Tak jak kiedyś także dziś inkluzywność i równość są naczelnymi wartościami ACCA. Kobiety stanowią około 50 proc. wszystkich członków organizacji, a wiele z nich zajmuje najwyższe stanowiska w jej strukturach.

Zarówno sto lat temu, jak i dziś podstawą zawodu finansisty były przede wszystkim umiejętności, a nie płeć czy pochodzenie. Celem powstania ACCA było ujednolicenie narzędzi i standardów oceny kompetencji, które dziś są uznawane w 180 krajach. To szansa na budowanie kariery opartej na kwalifikacjach, niezależnie od pochodzenia czy kraju zamieszkania – mówi Agnieszka Jarosz, Head of Northern and Eastern Europe ACCA.

Celem funkcjonowania ACCA jest stworzenie obiektywnych narzędzi do budowania kompetencji zawodowych oraz rozwijanie umiejętności finansistów w taki sposób, aby dzięki wysokim kwalifikacjom i poziomowi etyki zawodowej specjaliści z zakresu finansów mogli być motorem zmian w swoich organizacjach.

Przyszłość sektora finansowego

Pomimo uniwersalnych zasad, takich jak etyka, wysokie kompetencje i inkluzywność, branża finansowa staje obecnie przed nowymi wyzwaniami: rozwijającą się sztuczną inteligencją, automatyzacją, globalizacją oraz kwestiami związanymi ze zrównoważonym rozwojem. Dodatkowym zadaniem jest przejęcie odpowiedzialności za raportowanie niefinansowe (ESG). Specjaliści finansowi z kwalifikacją ACCA często odpowiadają za organizację pracy zespołów odpowiedzialnych za wyliczanie kosztów środowiskowych organizacji. Audytorzy, stanowiący dużą część członków ACCA, weryfikują dane dokumentujące wpływ inwestycji na cele społeczne i środowiskowe firm.

– Widzimy jak dotychczasowe kompetencje finansistów zmieniają się. Teraz tempo zmian jest większe niż kiedykolwiek wcześniej. Obecnie obok finansów wykształca się kolejny obszar za który finansiści są odpowiedzialni, zdecydowanie mniej nastawiony na „liczby”. Stanowisko dyrektora finansowego ewoluuje w Chief Value Officer, czyli osobę zarządzającą wartością danej organizacji, a nie jedynie pilnującej jej wyniku finansowego – dodaje Agnieszka Jarosz.           

Efektem tej transformacji będzie przekształcenie zawodu finansisty w bardziej holistycznego, multidyscyplijnego doradcę i partnera zarządzającego kierunkiem rozwoju firm. Stąd obok klasycznej kwalifikacji zawodowej, organizacja stawia na edukację w zakresie zrównoważonego rozwoju, łańcuchów dostaw, taksonomii czy podwójnej istotności. Celem, niezmiennie, pozostaje podwyższanie kompetencji osób decyzyjnych do ustrukturyzowanego poziomu.

Kolejne pokolenia i przyszłość ACCA

Czy kwalifikacje ACCA będą cenne w przyszłości? Wszystko wskazuje na to, że tak. Kwalifikacja ta jest międzynarodowo rozpoznawalnym standardem, który gwarantuje przewagę na rynku pracy. Jest kompetencją zawodową, co oznacza, że jej posiadanie jest gwarantem pracy w sektorze finansowym.               

– Egzaminy ACCA wymagają determinacji, rzetelności i solidności: kompetencji niezbędnych szczególnie na stanowiskach kierowniczych. Posiadanie tego dyplomu to nie tylko potwierdzenie praktycznych umiejętności, ale także deklaracja chęci ciągłego rozwoju – podkreśla Agnieszka Jarosz.             

W Polsce ta kwalifikacja jest najczęściej łączona ze studiami ekonomicznymi, ale w Wielkiej Brytanii uznaje się ją za tytuł wyższy niż dyplom akademicki, oznacza to, że karierę zawodową można rozpocząć rezygnując ze studiów mając jedynie z uzyskaną kwalifikacją. Przynależność do społeczności ACCA to jednak dla młodych ludzi znacznie więcej. Przede wszystkim to bycie częścią globalnej społeczności oraz zdobycie przewagi konkurencyjnej na rynku pracy dzięki zdobyciu konkretnej wiedzy i umiejętności. Takie potwierdzenie kompetencji jest ważnym krokiem w budowaniu swojej pozycji. Przynależność do ACCA to także bycie częścią globalnej społeczności ekspertów, możliwość networkingu i ciągłego rozwoju zawodowego.

Podsumowaniem 120-lecia ACCA na świecie i 20-lecia obecności w Polsce będzie uroczysta gala, która odbędzie się 28 listopada w Warszawie.    

O ACCA

ACCA (the Association of Chartered Certified Accountants) jest największą i najszybciej rozwijającą się międzynarodową organizacją zrzeszającą specjalistów z zakresu finansów i rachunkowości. Oferuje rozpoznawalne na całym świecie kwalifikacje przeznaczone dla osób, które chcą rozwijać swoją karierę w obszarze rachunkowości, finansów i zarządzania. Na świecie organizacja wspiera ponad 252 tys. członków oraz ponad 526 tys. studentów w 180 krajach. W Polsce zrzeszonych jest 2300 członków, a kolejne 4700 osób jest na drodze do uzyskania kwalifikacji. ACCA współpracuje z ok. 8,5 tys. pracodawców. Wśród nich szczególnie wyróżnia przedsiębiorstwa inwestują w kapitał ludzki i wspierające rozwój zawodowy swoich pracowników. Jest organizacją not-for-profit.          

Autor: Redakcja
KarierawFinansach.pl

Redakcja KarierawFinansach.pl podejmuje tematy ciekawe i ważne dla pracowników branży finansowej i osób, które dopiero myślą o karierze w finansach. 

Zobacz również