Jak Polacy aktywni zawodowo widzą przyszłość? Czy w różowych okularach, czy może w ciemnych barwach? Kilka ciekawostek dotyczących rynku pracy za kilka lat przynoszą wyniki badania PwC "Upskilling Hopes & Fears 2021". Pamiętajcie, że są to jedynie przypuszczenia respondentów. Z drugiej strony raport przynosi pewien obraz pracującej części polskiego społeczeństwa i jest odbiciem ich obaw i nadziei.
Starcie o stołek
Dziś trudno w miejscach pracy znaleźć stołki, przypominające twarde, drewniane taborety. W wielu firmach standardem są skórzane, wygodne fotele. "Stołki", czyli "ciepłe posadki" lub po prostu "wakaty" pozostały jedynie w języku.
Niemniej właśnie od stołków zaczniemy. Głównym czynnikiem, który zmieni rynek pracy w ciągu 3-5 lat, jest zdaniem ponad połowy badanych w Polsce (51%) szybki postęp technologiczny. Czy Polacy boją się o swoje miejsca pracy w związku z postępującą automatyzacją?
Badanie wykazało, że 57% aktywnych zawodowo Polaków widzi ze strony nowych technologii więcej możliwości niż zagrożeń. 2/3 respondentów przyznaje, że automatyzacja może nieść pewne ryzyko dla niektórych miejsc pracy, przy czym negatywnego wpływu automatyzacji na własną karierę zawodową obawia się 38% z nich, a 45% jest zupełnie spokojna o swój "stołek". Ponad połowa badanych (52%) spodziewa się, że zmiany technologiczne pozytywnie wpłyną na perspektywę ich zatrudnienia w przyszłości.
Respondenci są podzieleni w kwestii nastawienia do zmian - 37% ma do nich stosunek pozytywny, a 40% - negatywny. Ci, którzy widzą w zmianach szansę, są podekscytowani nowymi możliwościami (21%) albo przynajmniej pewni, że odniosą sukces (16%).
Idealne środowisko pracy
"Idealny" to, zgodnie z definicją ze Słownika Języka Polskiego PWN, "odpowiadający ideałowi, doskonały". Jakie środowisko pracy odpowiada temu opisowi i będzie postrzegane jako idealne, nie dziś, ale za lat kilka?
81% respondentów w Polsce chce pracować w organizacji, która ma pozytywny wpływ na społeczeństwo. Z kolei 52% aktywnych zawodowo Polaków (49% na świecie) chciałoby nie mieć nad sobą żadnego szefa, tylko zostać przedsiębiorcą i założyć własną firmę.
Środowisko pracy dziś odnosi się także do modelu pracy - tradycyjnego (w biurze, pod czujnym okiem szefa), zdalnego (tzw. home office) czy hybrydowego (trochę jednego modelu, trochę drugiego). Jaką ścieżkę respondenci uważają dziś za idealną na przyszłość?
Tradycyjnie (takie jak przed pandemią) |
14% |
W dużej mierze tradycyjne z elementami pracy zdalnej |
18% |
Połączenie pracy zdalnej z pracą na miejscu (biuro, u klienta, itp.) |
36% |
W dużej mierze praca zdalna z elementami pracy w biurze |
23% |
Całkowicie wirtualne środowisko pracy |
9% |
Źródła:
-
Upskilling Hopes & Fears 2021, PwC.
-
Słownik Języka Polskiego, PWN.