Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Specjalista do spraw podatków – jak nim zostać?

Ta pozycja niesie ze sobą wiele zalet i przywilejów: ciągłe wyzwania intelektualne, wysokie zarobki, prestiż – to tylko niektóre z nich. Aby odnieść sukces jako specjalista do spraw podatków, należy spełniać szereg wymagań i umiejętności. Podpowiadamy, jak przygotować się do poszukiwania pracy w tym zawodzie.
Kategoria: Poradnik kariery
03.09.2024
freepik

Kim jest specjalista do spraw podatków? 

Osoba zatrudniona na tym stanowisku odpowiada za prowadzenie rozliczeń podatkowych w swojej organizacji. Codzienne obowiązki specjalisty do spraw podatków to między innymi sporządzanie deklaracji podatkowych (np. VAT, CIT, PCC) oraz sprawdzanie ich poprawności, prowadzenie wymaganej dokumentacji, doradztwo podatkowe w zakresie optymalizacji podatkowej inwestycji przedsiębiorstwa, kontrola dokumentów księgowych i współpraca z działem księgowości. W tym zawodzie konieczne jest także ciągłe monitorowanie zmian w przepisach prawnych, które odnoszą się do prawa podatkowego.
 
Praca specjalisty do spraw podatków wiąże się z bardzo dużą odpowiedzialnością wobec firmy. Potencjalne błędy mogą kosztować organizację nieprzyjemności zarówno finansowe, jak i prawne. Z tego względu od osób starających się o to stanowisko wymaga się wiedzy oraz profesjonalizmu na najwyższym poziomie. 

Wykształcenie specjalisty podatkowego 

Do rozpoczęcia kariery na pozycji specjalisty do spraw podatków niezbędne jest wykształcenie wyższe. O tę posadę mogą starać się osoby, które ukończyły studia, takie jak: ekonomia, finanse i rachunkowość, prawo lub kierunki pokrewne związane z podatkami lub prawem. W poszerzeniu zakresu wiedzy oraz zwiększeniu szansy na otrzymanie wymarzonej oferty mogą pomóc również podatkowe studia podyplomowe. 

Umiejętności w branży podatkowej 

Czym, oprócz odpowiedniego wykształcenia, powinien cechować się specjalista do spraw podatkowych? 

Jednym z najczęstszych wymagań jest swobodne posługiwanie się językiem angielskim na poziomie wyższym niż komunikatywny – chodzi bowiem o znajomość słów i pojęć używanych w zawodzie. Nie będzie to na pewno wymóg we wszystkich przedsiębiorstwach – wiele z nich nie wychodzi przecież ze swoją działalnością poza Polskę – ale brak tej umiejętności może znacząco ograniczyć szansę na rozpoczęcie pracy w zawodzie oraz przyszłe możliwości rozwoju. 

Specjalista do spraw podatkowych nie powinien mieć także problemu z kwestiami takimi jak: obsługa komputera, w tym znajomość oprogramowania księgowo-finansowego; planowanie i analizowanie; regularne korzystanie z zaufanych źródeł w celu aktualizacji wiedzy. 

Cechy, które przydają się w tym zawodzie to odporność na stres, wysokie umiejętności interpersonalne, dobra organizacja czasu i umiejętność pracy pod presją. 

Jak zacząć? 

Załóżmy, że mamy już odpowiednie wykształcenie oraz pożądane cechy i umiejętności – co dalej? 

Droga do rozpoczęcia swojej przygody jako specjalisty do spraw podatków będzie różniła się ze względu na poziom doświadczenia zawodowego. Praca na tej pozycji wymaga wcześniejszego doświadczenia na podobnym stanowisku, najczęściej od 2 do aż 5 lat. Jeśli spełniamy te wymogi, możemy starać się o ofertę. Dodatkowym atutem będą ukończone dodatkowe kursy zawodowe, na przykład podatki lub ceny transferowe

W przypadku osób po świeżo ukończonych studiach, bez wcześniejszego doświadczenia zawodowego, kursy i szkolenia również mogą stanowić ogromną pomoc: nie tylko jako wpis w CV, ale również jako uzupełnienie wiedzy. Niestety sama wiedza teoretyczna nie wystarczy. Aby w przyszłości zostać specjalistą do spraw podatków, musimy systematycznie i z zaangażowaniem zacząć zdobywać doświadczenie w praktyce – im wcześniej, tym lepiej. 

Oczywiście warto angażować się także we wszelkiego rodzaju staże związane z zawodem, nawet będąc jeszcze na studiach. Jeśli jednak ominęła nas ta możliwość i nasze starania zaczynamy od poszukiwań stałego zatrudnienia, nic straconego! 

Wiedząc, że przyszłe plany zawodowe wiążemy ze specjalizacją podatkową, najlepiej zacząć zdobywać doświadczenie zawodowe na niższych stanowiskach związanych z podatkami, księgowością czy prawem. Warto jednak zwrócić uwagę na to, czy interesująca nas firma posiada określone ścieżki kariery i czy inwestuje w rozwój swoich pracowników. Wówczas zwiększa się prawdopodobieństwo, że zaczynając pracę jako asystent lub młodszy specjalista, już po kilku latach otrzymamy swoją wymarzoną ofertę. 

Podatki to dla wielu osób zawiła i całkowicie obca dziedzina. To z kolei sprawia, że specjaliści w tym zakresie są niezbędni niemalże wszędzie, bez względu na branżę, jaką zajmuje się dana firma. Specjaliści do spraw podatkowych poszukiwani są najczęściej w średnich i dużych organizacjach, więc to na nie należałoby zwrócić uwagę w pierwszej kolejności.  

Zobacz również