oferty pracy
1. Jak przebiega proces rekrutacji w Państwa firmie? Czy zaszły jakieś zmiany?
Marcin Kwiecień, Senior Talent Acquisition Partner w ABB: Procesy rekrutacyjne, zarówno do działów ABB w Krakowie, jak i w Łodzi, nie uległy zmianie w porównaniu do zeszłego roku. W związku z aktualną sytuacją oraz w trosce o komfort i bezpieczeństwo naszych kandydatów, prowadzimy głównie rekrutacje online. Organizujemy wideorozmowy, które zastąpiły tradycyjne spotkania rekrutacyjne w naszym biurze. W takim spotkaniu może uczestniczyć kilka osób z ABB, w tym menadżer zatrudniający. Zazwyczaj prosimy kandydatów o włączenie kamery, co daje chociaż namiastkę tradycyjnej rozmowy twarzą w twarz. Przy rekrutacjach na niektóre role można spodziewać się również testu językowego, technicznego czy badającego wiedzę merytoryczną.
2. Jakie było Państwa największe rekrutacyjne wyzwanie w ubiegłym roku? Na jakie stanowiska najtrudniej było Państwu zrekrutować pracowników?
Marcin Kwiecień: W zeszłym roku istotne znaczenie z perspektywy działań rekrutacyjnych miało poszukiwanie ekspertów w obszarze kontrolingu do naszego Centrum Kontrolingu w Łodzi, które umocniło swoją pozycję. Łódzki rynek pracy ma nieco inną specyfikę niż ten krakowski i znalezienie osób z odpowiednim doświadczeniem i wiedzą w finansach stanowiło pewne wyzwanie.
Jeśli chodzi o Kraków, w związku z udanym przenoszeniem procesów finansowych z największych ośrodków ABB, zapadła decyzja, aby do naszego Centrum Usług Wspólnych zostały przetransferowane również procesy z mniejszych krajów, których wcześniej nie było w naszym portfolio. W tym przypadku wyzwaniem była rekrutacja specjalistów z doświadczeniem w księgowości oraz znajomością mniej popularnych języków obcych takich jak grecki, słoweński czy nawet hebrajski.
3. Jakie możliwości współpracy oferują Państwo studentom?
Hanna Piech, Talent Acquisition Partner w ABB: Przede wszystkim oferujemy możliwość odbycia praktyk w ABB. Rekrutacje tego typu są prowadzone przez cały rok, w zależności od zapotrzebowania w konkretnych działach. Nasze staże są oczywiście płatne i obejmują minimum 20 godzin pracy w miesiącu. Staże organizowane są w większości działów ABB i bardzo często są ułożone tak, aby osoba odbywająca praktyki miała możliwość zapoznania się z więcej niż jednym procesem.
Nasze praktyki mają więc na celu nie tylko rozwój stażystów w ramach danego procesu, ale również pomoc w wyborze przyszłej ścieżki zawodowej i możliwość poznania szerszego kontekstu procesów oraz ich znaczenia pod kątem biznesowym.
Warto dodać, że wielu naszych stażystów zostaje z nami na dłużej, obejmując stanowiska Młodszych Specjalistów. Studentom ostatnich lat oraz absolwentom, którzy chcą rozwijać swoją karierę w kontrolingu możemy z kolei polecić nasz roczny program w Controlling and Planning Center of Excellence. Nabór do tegorocznej edycji właśnie zakończyliśmy, ale jeśli ktoś już planuje rozwój w tym obszarze finansów po studiach, warto go uwzględnić.
4. Jakie 3 umiejętności miękkie, Pana zdaniem, będą kluczowe u kandydatów do pracy w finansach w 2021 roku?
Marcin Kwiecień: Odpowiadając na to pytanie chciałbym nawiązać do wartości ABB, które moim zdaniem bardzo dobrze korespondują z umiejętnościami mile widzianymi u kandydatów. Są to: odwaga (Courage), troska (Care), ciekawość (Couriosity) i współpraca (Collaboration). Wartości te odzwierciedlają postawy i zachowania, które mają być naszym drogowskazem, kształtować nasze zachowania czy interakcje, w które wchodzimy ze sobą nawzajem: z klientami, partnerami i szeroko pojętym otoczeniem.
Co więcej, w czasach, które wyróżniają się wysoką dynamiką środowiska pracy oraz ograniczonymi możliwości bezpośrednich spotkań, takie cechy jak umiejętność współpracy w zespole, przystosowywanie się do zmieniającego się środowiska oraz efektywna organizacja pracy (a przy tym i zarządzanie własnym czasem) wydają się być szczególnie istotne, nie tylko w obszarze finansów.
5. Znajomość których programów lub narzędzi jest mile widziana lub obowiązkowa w pracy na stanowiskach związanych z finansami?
Hanna Piech: Obecnie znajomość obsługi komputera oraz podstawowych programów pakietu MS Office, takich jak Outlook, Excel czy PowerPoint, jest w zasadzie standardem. To narzędzia, które są używane codziennie, przez każdego pracownika ABB, nie tylko na stanowisku w obszarze finansów. To co może dodatkowo wyróżnić kandydata starającego się o pracę w dziale finansów, to znajomość VBA, SQL, PowerBI. Szczególnie mile widziana w naszej firmie jest też znajomość systemu SAP (to główne narzędzie pracy w finansach i księgowości), ale nie jest ona obowiązkowa.
Dziękuję za rozmowę.