Sustainability, czyli zrównoważony rozwój, oznacza równoległy rozwój gospodarki, społeczeństwa i środowiska. Ma on zaspakajać potrzeby współczesnych społeczeństw jednocześnie nie narażając i nie ograniczając możliwości rozwoju przyszłych pokoleń. Według zasad zrównoważonego rozwoju wzrost gospodarczy ma prowadzić do zwiększenia spójności społecznej (m. in. zmniejszając rozwarstwienie społeczne, wyrównując szanse, przeciwdziałać margnizalizacji i dyskryminacji), a także poprawiać sytuację środowiska naturalnego.
ESG to akronim od słów Environmental, Social i Governance, czyli: środowisko, społeczeństwo i ład korporacyjny. Są to kryteria służące do oceny firmy co do jej stosowania się do zasad zrównoważonego rozwoju: wpływu na środowisko, odpowiedzialności społecznej, standardów zarządzania.
Raportowanie ESG to zdawanie sprawozdania przez organizacje z ich działalności pozaekonomicznej, skupiającej się na realizowaniu zasad ESG. Jest to istotne ze względu na regulacje prawne (na przykład w obrębie Unii Europejskiej), ma to jednak również wpływ na postrzeganie firmy przez klientów czy inwestorów.