Job hopping – definicja
Mianem job hoppingu określa się zjawisko częstej zmiany pracy, dosłownie - "przeskakiwania" z jego miejsca pracy na drugie. Job hopping wynika jedynie z woli pracownika, nie jest podyktowany czynnikami wyższymi, np. zwolnieniem przez pracodawcę.
Job hopping – powody
Powody częstych zmian pracy mogą być różne. Z raportu "Nowa era motywacji" wynika, że jednymi z najważniejszych powodów rozważania zmiany pracy są: poziom wynagrodzenia oraz dodatki pozapłacowe (73%), niewystarczające możliwości rozwoju (55%) oraz brak elastyczności i równowagi między życiem osobistym i zawodowym (38%). Duże znaczenie w wyborze pracodawcy ma także m.in. lokalizacja.
Raport "Międzynarodowy krajobraz radości w pracy 2019" wymienia kilka kwestii, które zdaniem pracowników są kluczowe w ich miejscu zatrudnienia:
- przyjazna atmosfera w zespole – 92%,
- docenianie pracowników – 88%,
- stabilność zatrudnienia – 88%,
- atrakcyjne zarobki – 85%,
- poczucie robienia czegoś ważnego – 84%,
- dobra współpraca z managerami – 81%.
Job hopping – popularność
Job hopping to coraz popularniejszy trend, szczególnie wśród pracowników młodego pokolenia. Z raportu "Barometr Rynku Pracy IX" przygotowywanego przez Work Service wynika, że 20 proc. Polaków zamierza w ciągu najbliższych dwóch lat zmienić swoje obecne miejsce zatrudnienia.
Najbardziej skłonni do zmiany miejsca pracy są młodzi pracownicy (w wieku 18-34 lata), a najmniej - pracownicy w wieku ponad 55 lat (9 proc.).
Job hopper – kto to taki?
Osoby, które wymieniają pracodawców jak rękawiczki, nazywa się "skoczkami" lub "job hopperami".
Źródła:
- Raport "Nowa era motywacji" HAYS i Mind & Soul Business, 2019.
- Raport "Międzynarodowy krajobraz radości w pracy 2019". Badanie zostało przeprowadzone przez AmRest i HRM Institute we współpracy z Universum.
- Raport "Barometr Rynku Pracy IX", Work Service, 2018.