Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

AML (Anti-Money Laundering)

W poniższym artykule wyjaśniamy, co oznacza AML (Anti-Money Laundering) w strukturach organizacji świadczących usługi finansowe.
26.03.2018
Dowiedz się, czym zajmuje się dział AML (Anti-Money Laundering) w strukturach współczesnych organizacji świadczących usługi finansowe.

Czym jest AML (Anti-Money Laundering) – definicja

AML to skrót od frazy Anti-Money Laundering, która dotyczy wszystkich działań podejmowanych przez organizacje świadczące usługi finansowe (głównie przez banki), mających na celu wyeliminowanie zjawiska prania brudnych pieniędzy.

AML (Anti-Money Laundering) może też oznaczać wydzieloną część korporacji, np. Dział Przeciwdziałania Praniu Brudnych Pieniędzy, w którym przeprowadzane są procesy mające na celu zniwelowanie takich procederów przestępczych. 

Czym zajmuje się dział AML – zakres obowiązków

Głównym celem działów AML (Anti-Money Laundering) jest zabezpieczenie systemu finansowego przed wykorzystaniem go do niecnych i przestępczych celów (np. finansowanie terroryzmu czy uwierzytelnianie dochodów pochodzących z działalność przestępczej).

Działania AML często stanowią podstawę do wszczęcia postępowania, którego wynikiem jest powstrzymanie komórek przestępczych, zajmujących się np. handlem żywym towarem. Jest to bardzo często niewidoczna i niedoceniana działalność instytucji finansowych. 

Perspektywy rozwoju w AML – stanowiska w AML

Większość stanowisk dla specjalistów z działu AML oferowanych jest w centrach usług dzielonych (shared services). Głównym kryterium zatrudnienia jest bardzo dobra znajomość języków obcych - przede wszystkim języka angielskiego. Zaletą może być też znajomość rumuńskiego, francuskiego czy niemieckiego.

Na pracę w dziale AML mogą liczyć przede wszystkim analitycy. AML Operations Analyst zajmuje się sprawdzaniem transakcji pod kątem wykrycia nieprawidłowości związanych z podejrzeniem o pranie pieniędzy.