Real Estate Analyst wspiera inwestorów w zadaniach administracyjnych i trzyma pieczę nad poprawnością dokumentacji dla poszczególnych nieruchomości. Analiza dokumentów przebiega wedle ściśle określonego klucza i wymaga sporej wiedzy z zakresu prawa księgowego.
Real Estate Analyst dotyka realnych problemów, które doświadczają osoby użytkujące nieruchomości, np. może zostać poproszony o analizę, z czego wynika dużo wyższy koszt utrzymania basenu w ostatnim miesiącu w danej inwestycji. Osoba na tym stanowisku może też zaobserwować, jakie przełożenie na wyniki w tabelkach ma to, co dzieje się na świecie.
Real Estate Analyst może być też odpowiedzialny za konsolidowanie wszystkich inwestycji na poziomie funduszu.
Profil
W pracy Real Estate Analyst podstawą jest wiedza księgowa, która pozwala wykonywać analizy danych na różnych poziomach. W środowisku sprawozdań finansowych, konsolidacji i skomplikowanych struktur świetnie odnajdują się absolwenci kierunków związanych z rachunkowością lub osoby posiadające doświadczenie w księgowości. Osobom, które skończyły studia finansowe, nie stricte księgowe, pomocne mogą okazać się podstawowe kursy księgowe, organizowane na wielu uczelniach lub te na platformach internetowych. Pozwalają one zdobyć praktyczną wiedzę, która wpływa na komfort pracy w tym zawodzie.
Real Estate Analyst, pracujący w międzynarodowych firmach, w swojej pracy wspiera obsługę funduszy, które inwestują w nieruchomości znajdujące się na całym świecie. W związku z tym niezbędna jest znajomość języków obcych, przede wszystkim angielskiego, którym pracownicy porozumiewają się na co dzień.
Perspektywy rozwoju
Real Estate Analyst, który pozytywnie przejdzie proces rekrutacji, zostaje wprowadzony w arkana analizy finansowej i wykonuje zadania pod okiem bardziej doświadczonych koleżanek i kolegów.
Po kilku latach Real Estate Analyst ma szansę zdobyć wiedzę ekspercką, która pozwoli mu na awans na stanowisko Senior Real Estate Analyst i zarządzanie zespołem pracowników posiadających mniejsze doświadczenie. Następnym krokiem w karierze jest stanowisko Lead Analyst (dawniej znane pod nazwą Account Manager). Osoba na tym stanowisku jest odpowiedzialna za wsparcie konkretnych funduszy, a 30% czasu swojej pracy poświęca na zadania oddelegowane przez managera oraz związane z zarządzaniem częścią zespołu.
By zostać Managerem czy Senior Managerem, niezbędna jest zarówno zaawansowana wiedza z zakresu księgowości funduszy, jak i umiejętności z zakresu zarządzania ludźmi, ze względu na to, że rola ta wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Do Senior Managera raportuje cały zespół, liczący od 8 do 12 osób, w zależności od stopnia skomplikowania procesu. Po zdobyciu odpowiednich kwalifikacji i bogatego doświadczenia można zostać Group Managerem, który kieruje kilkoma zespołami.