Dealer walutowy zajmuje się transakcjami na rynku pieniężnym. Do jego głównych zadań należy obrót walutami i papierami wartościowymi. Jego celem jest wypracowywanie w wyniku transakcji zysków na rzecz zatrudniającej go instytucji finansowej. Dealerzy są zatrudniani głównie przez banki, ale także przez biura maklerskie i towarzystwa ubezpieczeniowe (ich zakres obowiązków różni się wtedy nieco ze względu na to, że są to niebankowe instytucje finansowe).
Zakres obowiązków
- przeprowadzanie transakcji kupna i sprzedaży na rynku walut i papierów wartościowych
- przyjmowanie depozytów na rynku międzybankowym
- inwestowanie wolnych środków instytucji finansowej
- współpraca z działem sprzedaży instytucji finansowej w zakresie współpracy z klientami na rynku walutowym.
Profil
Kandydat na dealera walutowego powinien znać zasady funkcjonowania rynku walutowo-pieniężnego. Konieczna jest umiejętność pracy pod presją czasu, wysoka odporność na stres i zdolność do wykonywania wielu zadań jednocześnie. Bardzo ważna jest biegła znajomość języka angielskiego, ze szczególnym naciskiem na słownictwo specjalistyczne, a istotnym atutem jest znajomość drugiego języka obcego.
Perspektywy rozwoju
Awans dealera ma często charakter poziomy, np. na dealera korporacyjnego lub dealera odpowiedzialnego za współpracę z klientami strategicznymi. Dealerzy szkolą się i zostają maklerami papierów wartościowych (licencja maklera pozwala im też zdobywać lepsze stanowiska jako dealer obsługujący ważnych klientów). Część dealerów wybiera ścieżkę menedżerską przechodząc na pozycje kierownicze w departamencie skarbu (m.in. szefa zespołu dealerów).