PRM (Professional Risk Manager) jest międzynarodową kwalifikacją z zakresu zarządzania ryzykiem.
Dane podstawowe
Kwalifikacja PRM przyznawana jest przez powstałą w 2002 roku międzynarodową organizację PRMIA (Professional Risk Managers' International Association).
Żeby otrzymać tytuł PRM, kandydaci muszą:
- zdać wszystkie cztery egzaminy w okresie dwóch lat (obowiązują też zwolnienia),
- zdobyć co najmniej 60% punktów z każdego egzaminu.
Kandydaci mogą przystępować do egzaminów w dowolnej kolejności. Okres dwóch lat liczy się od daty pierwszego zdanego egzaminu PRM. Kandydaci mogą zdawać egzaminy przez okres dłuższy niż dwa lata, ale wszelkie egzaminy zdane ponad dwa lata w przeszłości będą musiały zostać powtórzone. Kandydaci mogą ponownie przystąpić do każdego niezaliczonego egzaminu, ale muszą odczekać 60 dni od daty niezaliczenia egzaminu.
Minimalne wymagania dotyczące doświadczenia obejmują:
- Szkoła podyplomowa (tj. MBA, MSF, MQF itp.) lub aktualny posiadacz karty CFA,
- Licencjat z 2-letnim stażem pracy w pełnym wymiarze godzin w branży usług finansowych (branżą regulacyjną lub ratingową) lub w dziale zarządzania ryzykiem dowolnej branży,
- 4 lata doświadczenia zawodowego w pełnym wymiarze godzin.
Zakres
Wszystkie pytania są wielokrotnego wyboru. Pytania egzaminacyjne są losowo wybierane z bazy danych egzaminacyjnych, zgodnie z kolejnością programu nauczania i wagami. Egzaminy PRM przeprowadzane są wyłącznie w języku angielskim.
Lekturą obowiązkową do egzaminu jest podręcznik "Professional Risk Managers' Handbook: A Comprehensive Guide to Current Theory and Best Practices".
Perspektywy rozwoju
Kwalifikacja PRM skierowana jest do wszystkich osób zajmujących się zarządzaniem ryzykiem, przede wszystkim w branży bankowo-ubezpieczeniowej, firmach doradczych oraz systemach informatycznych. Posiadacze certyfikatu PRM mogą zajmować między innymi stanowiska kontrolera i dyrektora finansowego.
Opracowanie na podstawie Professional Risk Managers' International Association.