CFE (Certified Fraud Examiner) to międzynarodowa kwalifikacja w zakresie zapobiegania i wykrywania nadużyć i przestępstw gospodarczych.
Dane podstawowe
Kwalifikacja CFE przyznawana jest przez ACFE (Association of Certified Fraud Examiners) – Stowarzyszenie Biegłych ds. Przestępstw i Nadużyć Gospodarczych.
Zakres
Aby zostać Biegłym ds. Wykrywania Oszustw i Nadużyć Gospodarczych (CFE) należy zostać członkiem Stowarzyszenia ACFE, posiadać wyższe wykształcenie (co najmniej licencjat lub jego odpowiednik, dwa lata doświadczenia zawodowego związanego z oszustwami może zastępować jeden rok na uczelni), dostarczyć Centrali ACFE trzy listy rekomendacyjne w języku angielskim, a także zdać egzamin certyfikacyjny.
Egzamin dotyczy następujących kwestii:
- Transakcje finansowe i schematy oszustw (Financial Transactions and Fraud Schemes)
- Prawo (Law)
- Dochodzenie (Investigation)
- Zapobieganie oszustwom i odstraszanie (Fraud Prevention and Deterrence)
Czas trwania
Do egzaminu można przygotować się samodzielnie, zakupić materiały oferowane przez AFCE lub zapisać się na kurs stacjonarny (tylko w Stanach Zjednoczonych).
Aby podtrzymać kwalifikację CFE należy uczestniczyć w Programie Ustawicznego Dokształcania (CPE) poprzez branie udziału w warsztatach i szkoleniach czy działalność naukowo-dydaktyczną, a także przestrzegać Kodeksu Etyki Zawodowej CFE.
Perspektywy rozwoju
Certyfikat CFE pojawia się w Ustawie o Finansach Publicznych jako kwalifikacja dająca uprawnienia do pracy na stanowisku audytora wewnętrznego w Jednostkach Sektora Finansów Publicznych.
Według danych stowarzyszenia, CFE pracują jako: audytorzy, zarządzający ryzykiem nadużyć, prawnicy, kryminolodzy, nauczyciele akademiccy oraz księgowi. Najczęściej znajdują zatrudnienie w agencjach rządowych oraz firmach badających, zapobiegających i zwalczających oszustwa gospodarcze.
Opracowanie na podstawie Association of Certified Fraud Examiners.