Jak dowiedziałeś się o "Grasz o staż"? Dlaczego właśnie ten konkurs Cię zainteresował spośród wielu innych konkursów stażowych dostępnych dla studentów?
"Grasz o staż" jest konkursem wyjątkowym. Najpierw pozwala na zastosowanie w praktyce wiedzy zdobytej na studiach i sprawdzenie swoich umiejętności. A następnie daje szansę na odbycie ciekawego stażu w prestiżowej firmie.
Wziąłem w nim udział dwa razy. Za pierwszym razem 3 lata temu szukałem możliwości odbycia ciekawych praktyk, podczas których sporo bym się nauczył.
"Grasz o staż" oferował najciekawsze możliwości – już wówczas chciałem dostać się do PwC.
W zeszłym roku było inaczej. Dużo czasu poświęciłem na naukę finansów przedsiębiorstw i chciałem się sprawdzić. Wiedziałem, że taką możliwość daje "Grasz o staż"i okazało się, że jest zadanie idealne dla mnie – wycena spółki. Dzięki temu trafiłem do PwC.
Brałeś udział w zadaniach dotyczących doradztwa biznesowego. Czego konkretnie dotyczyło zadanie konkursowe?
Zdecydowałem się na zadanie z finansów przedsiębiorstw, które polegało na przygotowaniu wyceny metodą DCF firmy produkującej beton, Betonex-Pol (
grasz.pl/zadanie/758). Polegało ono na opracowaniu podanych w zadaniu danych i stworzeniu modelu finansowego w Excelu wraz z dodatkowymi analizami.
Był to mój pierwszy prawie "prawdziwy" model finansowy. Nie mając wykształcenia z zakresu finansów, musiałem wszystkiego nauczyć się prawie od zera, ale za to od razu w praktyce. Dlatego uważam, że "Grasz o staż" to nie tylko szansa na fajne praktyki, ale również na zdobycie cennej wiedzy oraz faktycznego sprawdzenia się w danej dziedzinie. Było to bardzo dobre przygotowanie do stażu w PwC i dało mi przedsmak tego, czym zajmuje się zespół wycen i modelowania finansowego, do którego trafiłem.
Jak opisałbyś współczesnego doradcę biznesowego?
Praca doradcy biznesowego polega na szukaniu rozwiązań problemów, z którymi zmagają się klienci. Dlatego są to osoby nastawione na efekt i ciągle rozwijające swoje umiejętności - pojawiające się wyzwania stają się z czasem coraz trudniejsze. To jest bardzo ekscytujące w tej pracy.
W PwC bardzo ważna jest kreatywność doradcy połączona z własną inicjatywną, gdyż daje szansę na zrobienie czegoś nowego i lepszego. Żeby jednak było to możliwe, doradca powinien posiadać świetnie umiejętności pracy w zespole – samemu dużo nie zdziała. Poza tym bardzo ważne są pracowitość i zaangażowanie, ale to liczy się przecież w każdej pracy.
Co osobiście zyskałeś, biorąc udział w tym konkursie?
"Grasz o staż" to przede wszystkim nowe możliwości i rozwój zawodowy – ciężko znaleźć coś całkowicie z tym niezwiązanego. Jednak to, na co zwracam uwagę, to możliwość poznania wielu ciekawych osób w ramach programu Alumni dla laureatów „Grasz o staż”. Raz na 1–2 miesiące spotykamy się w różnych miejscach wieczorem, żeby pogadać i miło spędzić czas np. grając w bilard lub planszówki. Jest to bardzo wartościowy i fajny element konkursu.
Po zakończeniu praktyk zostałeś pracownikiem PwC? Czym się obecnie zajmujesz? Czy prawnik może odnaleźć się w instytucji finansowej?
Zgadza się. Po zakończeniu praktyk otrzymałem ofertę pracy w PwC i obecnie pracuję na dużym projekcie realizowanym z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju w zakresie komercjalizacji wyników badań. Zajmuję się tym, jak sprawić, żeby nowe technologie tworzone przez uczelnie i instytuty trafiły do świata biznesu. Jest to jedna z najciekawszych rzeczy, jakimi kiedykolwiek się zajmowałem.
Prawnik z doświadczeniem start-upowym w instytucji finansowej może wydawać się pewnym nieporozumieniem. Z drugiej jednak strony, mając całkowicie inne wykształcenie i doświadczenie, patrzę na te same problemy w zupełnie inny sposób i dzięki temu mogę dostrzec coś nowego. Szczególnie obecnie mam poczucie, że działa to na moją korzyść.
Czy wiesz, że czeka na Ciebie aż 240 płatnych staży?
Zgłoszenia do 7 kwietnia!