Nordea w Polsce głównie kojarzona jest z placówek bankowych z charakterystycznym niebieskim logo. Jednakże skandynawska spółka, jeden z największych banków w Szwecji, prowadzi w naszym kraju również działalność leasingowo-faktoringową, ubezpieczeniową i emerytalną. Bank może czekać przejęcie - sprzedaż została zaproponowana podobno PKO BP oraz Pekao SA. Ten pierwszy ma również kupić bank Millenium. Nordea może okazać się dla niego łakomym kąskiem, ponieważ PKO chce wzmocnić swoją pozycję w dużych miastach.
Plotki o sprzedaży banku pojawiły się już wcześniej. Pisał o tym m.in. "Dziennik Gazeta Prawna". "Rzeczpospolita" uzupełniła tę informację o fakt, że Nordea chce sprzedać nie tylko bank. To właśnie działalność ubezpieczeniowa niepokoi Skandynawów. Udział spółki ubezpieczeniowej w rynku ubezpieczeń na życie wynosi zaledwie 2,5 proc., a ubiegły rok zakończyła ona ze stratą.
Nordea Bank Polska w ubiegłym roku zmienił swój profil działalności na tzw. bankowość relacyjną (z hipotecznej, kiedy pojawił się problem z pozyskanie franka szwajcarskiego). Relacyjność kosztowała bank dość sporo - zwolniono wtedy około 400 pracowników i zamknięto 60 oddziałów.
Spółka w ubiegłych latach jednakże nie tylko zwalniała, ale też inwestowała. Pod koniec 2012 roku powstało nowoczesne centrum przetwarzania danych w Trójmieście przy współpracy z firmą IBM. W tym roku miała natomiast w Gdyni (tutaj znajduje się centrala) powstać nowa siedziba banku. Nordea została również Bankiem Roku 2012 w Europie Zachodniej. W rankingu magazynu The Banker, przeprowadzonym wśród czołowych banków europejskich w 2012 roku, znalazła się na pierwszym miejscu.