Banki walczą o swoje przychody w wyniku obniżek stóp procentowych i spadających marż. Dlatego fuzje i przejęcia to jedyne wyjście, by zwiększyć swoje udziały w rynku.
– Konsolidacja w sektorze bankowym znowu nabierze tempa – prognozuje w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Marta Jeżewska-Wasilewska, analityk WOOD & Company Financial Services – Mówimy jednak nie tylko o łączeniu banków, lecz także o ich przejmowaniu przez instytucje nie zawsze obecne na polskim rynku.
Zobacz oferty pracy w bankowości »
W ubiegłym roku Alior Bank nabył 97,7 proc. akcji Meritum Banku m.in. od Funduszu Inwestycyjnego Innova Capital oraz Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. W styczniu 2015 roku pojawiły się natomiast spekulacje, iż sam Alior Bank czeka również na nowego właściciela. Jak podaje Bloomberg bankiem, w którym największym akcjonariuszem jest Carlo Tassara, zainteresowani są Société Générale oraz Leszek Czarnecki. Natomiast austriacka grupa Raiffeisen Bank International zaczyna szukać nabywcy na Raiffeisen Bank Polska. W przypadku amerykańskiej grupy GE sprawa jest już wyjaśniona. Firma jeszcze w październiku ubiegłego roku oficjalnie poinformowała o chęci pozbycia się 89,16 proc. akcji.
Zdaniem analityka WOOD & Company Financial Services konsolidacja to nie tylko pochodna efektywności kosztowej. Obecnie polski rynek usług bankowych nie przypomina tego sprzed kryzysu finansowego 2008 roku.
– Pod względem tempa wzrostów wolumenów lata 2004-2008 już nie powrócą. Ten wzrost będzie jednocyfrowy. Panuje silna konkurencja, z tego powodu niektórzy gracze, którzy w okresie boomu kredytowego nie zdołali zbudować swojej pozycji, pewnie wcześniej czy później podejmą trudną decyzję o sprzedaniu bądź kupieniu innego banku, by w ten sposób osiągnąć wyższe udziały w rynku – tłumaczy Marta Jeżewska-Wasilewska.
Zobacz oferty pracy w bankowości »
W ostatnich latach rynek fuzji i przejęć w polskim sektorze bankowym można ocenić jako bardzo aktywny. Przedmiotem transakcji były takie banki, jak: Bank Zachodni WBK, Kredyt Bank, Polbank lub Nordea. Konsolidacja w tym obszarze zbiegła się ze zwolnieniami grupowymi. Dlaczego? Ponieważ procesy transakcyjne związane z konsolidacją oznaczają również restrukturyzację zatrudnienia w bankach ze względu na dublowanie się struktur lub stanowisk.
Na podst. www.biznes.newseria.pl